Skip to content

55 Sleepy Hollow Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994
Other Exempt

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block870.10
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,463
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
42%
Improvement Value:$139,900
58%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,899+5.4%
2024$5,598+3.6%
2023$5,401+1.3%
2022$5,331+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,463DeedBook 19681, Page 1071Recorded5/14/2024

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft1,463DeedBook 17807, Page 1740Recorded3/3/2020

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12197, Page 503

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 11677, Page 1584

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5372, Page 887

Property Sale

Sale
$136,990
DeedBook 5225, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1994