Skip to content

67 Sleepy Hollow Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block870.10
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,502
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$127,300
56%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+5.4%
2024$5,630+3.6%
2023$5,432+1.3%
2022$5,362+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 16479, Page 1872Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$144,674
DeedBook 5214, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1994