Skip to content

73 Sleepy Hollow Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block870.10
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,383
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
46%
Improvement Value:$119,700
54%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,734+5.4%
2024$5,442+3.6%
2023$5,251+1.3%
2022$5,183+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500
Sq Ft1,383DeedBook 17930, Page 743Recorded6/18/2020

Property Sale

Sale
$126,990
DeedBook 5249, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1994