Skip to content

24 Beaver Hollow DrBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
May 12, 2015

Property Information

Block870.10
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,457
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
48%
Improvement Value:$106,900
52%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,400+5.4%
2024$5,125+3.6%
2023$4,945+1.3%
2022$4,881+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000

From:

To:

Sq Ft1,457DeedBook 16083, Page 1466Recorded5/18/2015

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 15451, Page 1780

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5316, Page 105

Property Sale

Sale
$109,990
DeedBook 5103, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1993