Skip to content

7 Cottontail DrBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block870.11
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,588
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
43%
Improvement Value:$133,700
57%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,100+5.4%
2024$5,789+3.6%
2023$5,585+1.3%
2022$5,513+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$332,000
Sq Ft1,588DeedBook 17758, Page 71Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 16879, Page 399Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$125,390
DeedBook 5125, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1993