Skip to content

6 Golden Rod CtBrick, NJ 08724

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block870.11
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,588
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
42%
Improvement Value:$136,500
58%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,173+5.4%
2024$5,858+3.6%
2023$5,652+1.3%
2022$5,579+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,588DeedBook 20223, Page 240Recorded12/11/2025

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 16946, Page 1786Recorded11/22/2017

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12048, Page 1139

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5009, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1992