Skip to content

6 Brant DrBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block870.11
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,607
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$160,300
62%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,794+5.4%
2024$6,448+3.6%
2023$6,221+5.6%
2022$5,890+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 18029, Page 279Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$127,990
DeedBook 5105, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1993