Skip to content

9 Golden Rod CtBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block870.11
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,588
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
42%
Improvement Value:$138,600
58%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,227+5.4%
2024$5,910+8.4%
2023$5,453+1.4%
2022$5,379+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,900
Sq Ft1,588DeedBook 19145, Page 363Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5068, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1993