Skip to content

1 Golden Rod CtBrick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Nov 5, 2018

Property Information

Block870.11
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,607
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
39%
Improvement Value:$156,400
61%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+5.4%
2024$6,351+3.6%
2023$6,128+1.3%
2022$6,048+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 17298, Page 1293Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5422, Page 957

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 5012, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1992