Skip to content

16 Brant DrBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block870.11
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,463
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$127,300
56%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+5.4%
2024$5,630+3.6%
2023$5,432+1.3%
2022$5,362+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,463DeedBook 17430, Page 1029Recorded4/4/2019

Property Sale

Sale
$115,990
DeedBook 5091, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1993