Skip to content

7 Deer Run LaneBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 30, 2010

Property Information

Block870.12
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,502
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$127,300
56%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+5.4%
2024$5,630+3.6%
2023$5,432+1.3%
2022$5,362+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 14564, Page 1969

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 4873, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1989