Skip to content

33 Stoneham DriveBrick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$552,500
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block870.22
Lot22.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2269
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,269
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,900
34%
Improvement Value:$334,400
66%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,319+5.4%
2024$12,640+3.6%
2023$12,196+1.3%
2022$12,038+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$552,500

From:

To:

Sq Ft2,269DeedBook 16779, Page 1165Recorded6/26/2017

Property Sale

Sale
$256,100
DeedBook 5457, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1997