Skip to content

20 Stoneham DriveBrick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block870.22
Lot24.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2540
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,540
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,600
35%
Improvement Value:$306,900
65%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,280+5.4%
2024$11,654+6.0%
2023$10,995+1.3%
2022$10,849+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,540DeedBook 18430, Page 1180Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 12859, Page 1163

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 5690, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1998