Skip to content

7 Brushy Neck Ct.Brick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block870.22
Lot29.18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2411
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,411
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,900
34%
Improvement Value:$272,000
66%
Total Assessment$411,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,751+5.4%
2024$10,203+3.6%
2023$9,844+1.3%
2022$9,717+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft2,411DeedBook 16429, Page 815Recorded6/24/2016

Property Sale

Sale
$202,985
DeedBook 5526, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1997