Skip to content

23 Brushy Neck Ct.Brick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block870.22
Lot33.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1802
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,802
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,300
45%
Improvement Value:$181,400
55%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+5.4%
2024$8,191+7.8%
2023$7,595+1.3%
2022$7,497+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,802DeedBook 17999, Page 1164Recorded8/7/2020

Property Sale

Sale
$152,990
DeedBook 5514, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1997