Skip to content

249 Twin Oaks DrBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2009

Property Information

Block870.22
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,328
Acreage2.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,800
55%
Improvement Value:$168,500
45%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493+5.5%
2024$8,997+3.7%
2023$8,672+1.4%
2022$8,556+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957