Skip to content

9 Freedom RdBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$405,100
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block870
Lot42.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1815
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,815
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
66%
Improvement Value:$69,400
34%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,270+5.4%
2024$5,001+15.6%
2023$4,325+1.5%
2022$4,263+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,100
Sq Ft1,815DeedBook 19054, Page 426Recorded6/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950