Skip to content

36 Orchard Ct.Brick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block870
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,411
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,700
35%
Improvement Value:$276,100
65%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,087+5.4%
2024$10,522+3.6%
2023$10,153+1.3%
2022$10,021+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft2,411DeedBook 17859, Page 477Recorded4/17/2020

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5037, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1993