Skip to content

39 Orchard Ct.Brick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block870
Lot7.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,468
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,900
34%
Improvement Value:$285,800
66%
Total Assessment$431,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,267+7.9%
2024$10,443+3.7%
2023$10,068+1.3%
2022$9,934+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft2,468DeedBook 19316, Page 1219Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale
$190,900
DeedBook 4947, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1991