Skip to content

191 Fairview Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2017

Property Information

Block871
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage512
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
81%
Improvement Value:$39,300
19%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,400+5.4%
2024$5,125+3.6%
2023$4,945+1.3%
2022$4,881+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10502, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1950