Skip to content

235 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block873
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,114
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,500
44%
Improvement Value:$185,700
56%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,644+5.4%
2024$8,204+3.6%
2023$7,916+1.3%
2022$7,813+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000
Sq Ft2,114DeedBook 19127, Page 1858Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5415, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1985