Skip to content

235 Laurman Ave.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block874
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,429
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,200
56%
Improvement Value:$143,700
44%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,480+5.4%
2024$8,048+3.6%
2023$7,765+1.3%
2022$7,664+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,429DeedBook 19633, Page 1708Recorded3/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1985