Skip to content

32 Johnson St.Brick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block875
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P/1CA4604
Dwellings2
ZoningR15
Sq Footage4,604
Acreage2.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,368,000
68%
Improvement Value:$658,000
32%
Total Assessment$2,026,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,879+5.4%
2024$50,184+3.6%
2023$48,421+1.3%
2022$47,793+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$968,000
DeedBook 11912, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11500, Page 1911

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 10867, Page 1422