Skip to content

8 Island Ct. (13)Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2009

Property Information

Block878.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,800
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,700
63%
Improvement Value:$160,100
37%
Total Assessment$432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,296+5.4%
2024$10,720+3.6%
2023$10,344+1.3%
2022$10,210+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5375, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1985