Skip to content

29 Island Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block878.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,562
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,700
55%
Improvement Value:$228,400
45%
Total Assessment$511,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,340+5.4%
2024$12,660+3.6%
2023$12,215+1.3%
2022$12,057+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000
Sq Ft2,562DeedBook 19424, Page 246Recorded7/7/2023

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft2,562DeedBook 19131, Page 1334Recorded8/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1985