Skip to content

45 Island Dr.Brick, NJ 08724

Built 2015

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block878.01
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class18
Description3SG2G-P 3092
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,092
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
37%
Improvement Value:$440,300
63%
Total Assessment$697,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,213+5.4%
2024$17,285+3.6%
2023$16,677+1.3%
2022$16,461+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 12795, Page 1033

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 11402, Page 1747

Property Sale

Sale
$228,900
DeedBook 5709, Page 619