Skip to content

55 Island Dr.Brick, NJ 08724

Built 2018

Last Sale Price
$832,500
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block878.01
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,676
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,300
38%
Improvement Value:$414,800
62%
Total Assessment$669,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,464+5.4%
2024$16,574+3.6%
2023$15,991+1.3%
2022$15,784+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$832,500

From:

To:

Sq Ft2,676DeedBook 17226, Page 1822Recorded8/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 16568, Page 555Recorded11/10/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4900, Page 22