Skip to content

58 Island Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block878.01
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,919
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
62%
Improvement Value:$277,800
38%
Total Assessment$727,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,996+5.4%
2024$18,028+3.6%
2023$17,394+1.3%
2022$17,169-1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$734,000

From:

To:

Sq Ft2,919DeedBook 15826, Page 137Recorded6/13/2014

Property Sale

SaleMulti
$660,000
DeedBook 10113, Page 1714

Property Sale

SaleMulti
$397,500
DeedBook 5247, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1987