Skip to content

44 Island Dr.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block878.01
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,088
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
89%
Improvement Value:$50,000
11%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,484+5.4%
2024$10,899+3.6%
2023$10,516+1.3%
2022$10,380+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964