Skip to content

42a Island DrBrick, NJ 08724

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block878.01
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,658+5.4%
2024$7,268+3.6%
2023$7,012+1.3%
2022$6,921+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 18311, Page 261Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 15249, Page 322Recorded9/26/2014