Skip to content

36 Island Dr.Brick, NJ 08724

Built 2014

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jul 9, 2012

Property Information

Block878.01
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class20.5
DescriptionA2SF2G-P 7785
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage7,785
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$770,000
36%
Improvement Value:$1,359,800
64%
Total Assessment$2,129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,588+5.4%
2024$52,755+3.6%
2023$50,902+1.3%
2022$50,242+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

DeedBook 15258, Page 1526Recorded7/22/2013