Skip to content

76 Brower Dr.Brick, NJ 08723

Built 2004

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Aug 23, 2018

Property Information

Block88.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class20
Description2.5SF-P 3374
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,374
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$642,600
57%
Improvement Value:$492,400
43%
Total Assessment$1,135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,317+5.2%
2024$27,864+3.5%
2023$26,922+1.3%
2022$26,582+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

Sq Ft3,374DeedBook 17248, Page 689Recorded9/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$1,100,000
DeedBook 12149, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$332,500
DeedBook 10123, Page 63