Skip to content

354 Iroquois Dr.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block880
Lot12.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class15
Description1SF 090919
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage919
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
58%
Improvement Value:$77,800
42%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,881+5.4%
2024$4,632+3.6%
2023$4,469+1.3%
2022$4,411+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft919DeedBook 17971, Page 1731Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft919DeedBook 17484, Page 656Recorded5/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1940