Skip to content

331 Deerfoot LnBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2013

Property Information

Block882
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage828
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
66%
Improvement Value:$61,800
34%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+5.4%
2024$4,508+3.6%
2023$4,350+1.3%
2022$4,293+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960