Skip to content

356 Arrowhead Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block887
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,610
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
44%
Improvement Value:$157,300
56%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,368+5.4%
2024$6,993+3.6%
2023$6,747+1.3%
2022$6,659+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 16758, Page 1038Recorded6/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$470,000
DeedBook 12977, Page 858

Property Sale

SaleMulti
$225,150
DeedBook 10618, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1960