Skip to content

312 Cayuga LaneBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block888
Lot23.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,804
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,900
35%
Improvement Value:$226,700
65%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,901+5.5%
2024$8,434+3.8%
2023$8,129+1.4%
2022$8,021+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960