Skip to content

49 Brower DrBrick, NJ 08723

Built 2022

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Sep 5, 2024

Property Information

Block89.01
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage2,624
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,000
51%
Improvement Value:$286,600
49%
Total Assessment$589,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,229+5.2%
2024$14,475+17.6%
2023$12,313+1.3%
2022$12,157+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$930,000
Sq Ft2,624DeedBook 19810, Page 1309Recorded10/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

SaleMulti
$735,000
DeedBook 18775, Page 726Recorded11/15/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 18137, Page 1034Recorded11/4/2020