Skip to content

27 Brower Dr.Brick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block89.01
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class17
Description3SFG-P 2436
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,436
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,900
51%
Improvement Value:$318,700
49%
Total Assessment$650,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,805+5.2%
2024$15,972+4.2%
2023$15,328+1.3%
2022$15,134+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,436DeedBook 18431, Page 1585Recorded4/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 10772, Page 1255

Property Sale

SaleMulti
$4,601
DeedBook 5085, Page 910