Skip to content

11 Brower Dr.Brick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Oct 16, 1995

Property Information

Block89.01
Lot47.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,066
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,700
67%
Improvement Value:$162,200
33%
Total Assessment$491,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,456+5.3%
2024$11,826+3.6%
2023$11,418+1.3%
2022$11,270+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 5312, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1958