Skip to content

22 Sandy Point DrBrick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Jul 25, 2012

Property Information

Block89.02
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,854
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
71%
Improvement Value:$123,400
29%
Total Assessment$429,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,099+5.2%
2024$10,549+3.5%
2023$10,192+1.3%
2022$10,064+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$364,000
DeedBook 15289, Page 105

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5040, Page 984

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5007, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1975