Skip to content

30 Sandy Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Date
Apr 11, 2016

Property Information

Block89.02
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,668
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
63%
Improvement Value:$139,500
37%
Total Assessment$379,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,802+5.2%
2024$9,317+3.5%
2023$9,002+1.3%
2022$8,888+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983