Skip to content

380 Shawnee Dr.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$441,100
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block894
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
53%
Improvement Value:$108,000
47%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+5.4%
2024$5,655+3.6%
2023$5,456+1.3%
2022$5,386+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$441,100
Sq Ft988DeedBook 19211, Page 704Recorded11/1/2022

Property Sale

Sale
$246,500

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 16570, Page 649Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 16453, Page 1723Recorded7/20/2016

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 16320, Page 690Recorded2/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 12219, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1950