Skip to content

372 Rancocas Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block895
Lot25.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,063
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
70%
Improvement Value:$108,800
30%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,626+8.4%
2024$8,878+3.6%
2023$8,566+1.3%
2022$8,455+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft1,063DeedBook 19451, Page 1941Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$808,000
Sq Ft1,063DeedBook 19006, Page 1080Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$656,000
Sq Ft1,063DeedBook 18667, Page 269Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,063DeedBook 16820, Page 377Recorded7/31/2017

Property Sale

SaleMulti
$342,000
DeedBook 10937, Page 1080

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 10645, Page 1685

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5574, Page 459

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5243, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1960