Skip to content

352 Shawnee Dr.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$89,500
Last Sale Date
Oct 14, 1994

Property Information

Block896
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage780
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,800
64%
Improvement Value:$67,400
36%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,886+5.4%
2024$4,637+3.6%
2023$4,474+1.3%
2022$4,416+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 5211, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1940