Skip to content

353 Shawnee Dr.Brick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Dec 16, 1993

Property Information

Block897
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,032
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,900
59%
Improvement Value:$79,100
41%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,037+5.4%
2024$4,781+3.6%
2023$4,613+1.3%
2022$4,553+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5122, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1945