Skip to content

362 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block897
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class15
DescriptionISF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage672
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
71%
Improvement Value:$44,000
29%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,980+5.4%
2024$3,777+3.6%
2023$3,645+1.3%
2022$3,597+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft672DeedBook 18274, Page 1144Recorded1/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940