Skip to content

315 Shawnee Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block897
Lot22.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
60%
Improvement Value:$71,200
40%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,427+5.7%
2024$4,189+3.9%
2023$4,033+1.4%
2022$3,977+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960