Skip to content

311 Apache LnBrick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block898
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,456
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
45%
Improvement Value:$147,100
55%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,971+5.4%
2024$6,616+3.6%
2023$6,384+1.3%
2022$6,301+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968