Skip to content

113 8th Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2026

Property Information

Block9.24
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class19
Description3SFG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$531,000
49%
Improvement Value:$549,800
51%
Total Assessment$1,080,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,917+5.2%
2024$26,534+4.1%
2023$25,482+10.4%
2022$23,087+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft4,600DeedBook 17274, Page 1413Recorded10/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 5519, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1960