Skip to content

526 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 2005

Last Sale Price
$972,000
Last Sale Date
Jun 21, 2007

Property Information

Block9.24
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,562
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,800
57%
Improvement Value:$283,400
43%
Total Assessment$659,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,027+5.2%
2024$16,183+3.5%
2023$15,636+11.9%
2022$13,972+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$972,000
DeedBook 13712, Page 877

Property Sale

SaleMulti
$899,000
DeedBook 12850, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 11797, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5514, Page 796